Dziś (22.08) w Dowództwie Wojsk Specjalnych odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy.
Po kilku miesiącach dowodzenia gen. dyw. Edward Gruszka przekazał sztandar i dowodzenie gen. dyw. Włodzimierzowi Potasińskiemu.
W uroczystości wziął udział wziął szef Sztabu Generalnego WP, generał Franciszek Gągor. – Mamy za sobą okres formowania i organizowania dowództwa. Możemy już mówić nie tylko o współpracy, ale i o interoperacyjności z siłami naszych sojuszników. Bez kompleksów bierzemy udział w najtrudniejszych operacjach w Afganistanie i Iraku. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Najważniejsze to dalsza poprawa efektywności szkolenia i działania sił specjalnych – powiedział w czasie uroczystości gen. Gągor. Szef Sztabu Generalnego podkreślił, że siły specjalne są chlubą polskiej armii.
– Mogę powiedzieć, że byłem pierwszym dowódcą sił specjalnych. Jest to rodzaj Sił Zbrojnych, co jest czymś nowym, fantastycznym w skali światowej. Myślę, że za naszym przykładem pójdą inni. Zakończyliśmy pierwszy etap tworzenia, dowództwo funkcjonuje. Na początku było nas kilku, później kilkunastu, a obecnie ponad 30. Udało mi się stworzyć wspaniały zespół" - powiedział zgromadzonym dziennikarzom gen. dyw. Edward Gruszka.Gen. dyw. Włodzimierz Potasiński urodził się 31 lipca 1956 r. w miejscowości Czeladź. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988). Ukończył również kurs oficerów operacyjno-sztabowych, kurs dowodzenia i kierowania NATO w Szkole NATO w Oberammergau oraz kurs zarządzania zasobami obrony w Podyplomowej Szkole Marynarki Wojennej w Monterey (USA). Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1980 roku na stanowisku dowódcy plutonu w 6 batalionie powietrznodesantowym. Po ukończeniu Akademii Sztabu Generalnego WP zajmował kolejno stanowiska służbowe w strukturach: 16 batalionu powietrznodesantowego, Dowództwa 3 Brygady Zmechanizowanej, Dowództwa Wojsk Lądowych, 2 Brygadzie Zmechanizowanej oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Obecnie pełni służbę na stanowisku zastępcy dowódcy 2 Korpusu Zmechanizowanego. W latach 1993-1994 pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy, a następnie dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Pokojowych ONZ w Syrii. W roku 2004 dowodził brygadą w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Iraku, a na przełomie 2005 i 2006 roku pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy kontyngentu.Działania specjalne pozwalają stosunkowo małym siłom pokonać znacznie liczniejszego lub dobrze umocnionego przeciwnika. Operacje specjalne są najwyższym stopniem wtajemniczenia w żołnierskim rzemiośle.
Dowództwo Wojsk Specjalnych zostało wydzielone ze struktury Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie wcześniej funkcjonowało Szefostwo Działań Specjalnych. Nowo powstała jednostka ma siedzibę w Bydgoszczy. DWS podlega bezpośrednio Szefowi Sztabu Generalnego.
Siły specjalne stanowią samodzielne oddziały i pododdziały, złożone z wyselekcjonowanych, specjalnie wyszkolonych i wyposażonych żołnierzy, przygotowanych do działań w niewielkich grupach o różnym składzie, w środowisku podwyższonego ryzyka. Wojska specjalne wykonują zadania o znaczeniu strategicznym i operacyjnym w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Oddziały i pododdziały sił specjalnych we wszystkich krajach należą do wojsk elitarnych. Elitarność wojsk specjalnych, oprócz ich specyficznego wyposażenia, osiąga się poprzez odpowiedni dobór kandydatów do służby oraz ich profesjonalne przygotowanie. Tylko ściśle wyselekcjonowani żołnierze mogą służyć w wojskach specjalnych. Prowadzenie działań w trudnych warunkach wymaga szczególnie uzdolnionych ludzi o wyjątkowych cechach osobowych i fizycznych, zaprawionych w trakcie specjalnych ćwiczeń, zdolnych do realizacji trudnych, ryzykownych i niebezpiecznych zadań.
Rozwój jednostek specjalnych jest naturalnym rozwinięciem nowoczesnej doktryny militarnej, która zakłada tworzenie wysoce wyspecjalizowanych sił, w pełni uzawodowionych, zdolnych do realizacji różnorodnych i specyficznych celów. Tworząc stosunkowo niewielkie i wyspecjalizowane jednostki, uzyskuje się możliwość osiągania różnorodnych celów będących poza zasięgiem możliwości zwykłych jednostek wojskowych.
W Siłach Zbrojnych RP funkcjonują trzy jednostki wojskowe, przeznaczone do realizacji zadań w ramach operacji specjalnych:
- Jednostka Wojskowa GROM
- 1 pułk specjalny
- Sekcje Działań Specjalnych MW
Nabór kandydatów ukierunkowany jest na pozyskanie w drodze selekcji żołnierzy wyróżniających się najlepszymi cechami psychicznymi i fizycznymi, preferującymi ich do służby w jednostkach specjalnych.
źródło: MON
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz