Link do artykułu New York Times "Wojna taka, jaką widzieliśmy"
Źródło: Rzeczpospolita/ New York Times
Od 3 września br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie intensywnie ćwiczą, wchodzący w skład batalionu manewrowego, żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 6 Brygady Desantowo-Szturmowej. Niemal 800 osobowym batalionem mającym stanowić trzon II zmiany PKW w Afganistanie dowodzi ppłk Piotr Zieja.
Dowódcą polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie będzie gen. bryg. Jerzy Biziewski, w Polsce dowodzący 1 Brygadą Pancerną w Wesołej. Na poligonie szkolą się również żołnierze pozostałych elementów polskiego kontynentu, w tym m.in. CIMIC, operacyjno-doradcze zespoły łącznikowe (z ang. Operational Mentoring Liasom Team - OMLT) oraz sztab.
Dotychczas pododdziały polskiej grupy bojowej ćwiczyły piesze patrole, działanie na punkcie kontrolnym, konwojowanie, odbijanie zakładników, a na specjalnej ścieżce dydaktycznej żołnierze uczyli się o najczęściej spotykanych w Afganistanie minach i improwizowanych ładunkach wybuchowych. Przeprowadzone zostały również polsko-amerykańskie treningi dla snajperów i artylerzystów. Ze strony amerykańskiej w szkoleniu bojowym biorą udział żołnierze ze 130 i 178 pułku piechoty Gwardii Narodowej stanu Illinois, którymi dowodzi ppłk Sean Mulcahey. Od niedzieli, tj. 9 września br. Polacy i Amerykanie prowadzą wspólne szkolenie w Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym ćwicząc obronę i zdobywanie budynków. Aktualnie odbywa się zgrywanie działań na poziomie plutonów i kompanii. Od 11 września br. rozpoczyna się kolejny etap szkolenia-praktyczne działanie w ramach ćwiczeń pk. "Bagram II". Ćwiczenia stanowią ostatni sprawdzian polskich żołnierzy przed wyjazdem na afgańską misję.
Źródło: army.mil.pl
Zdjęcia: Krzysztof Wilewski, kpr. Mirosław Antosz
Głównyn jej celem jest zapoznanie się ministra z bieżącą sytuacją polityczno-militarną w rejonie stacjonowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego, dowodzonego przez gen. bryg. Marka Tomaszyckiego. Ponadto Aleksander Szczygło zostanie poinformowany o efektach dotychczasowego funkcjonowania PKW oraz stanie przygotowań do zakończenia I zmiany kontyngentu. Delegacja odwiedzi wszystkie bazy, w których stacjonują polscy żołnierze. W programie wizyty przewidziano także spotkania z żołnierzami. Wśród osób towarzyszących ministrowi znaleźli się m.in. dowódca Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, gen.broni Bronisław Kwiatkowski, dowódca Wojsk Lądowych, gen. broni Waldemar Skrzypczak, p.o. szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. dyw. Roman Polko. Podczas wczorajszych, uroczystych obchodów szóstej rocznicy zamachów na WTC minister powiedział: Zaangażowanie Polski w walkę z terrorystami, m.in. w Iraku i Afganistanie, zwiększa bezpieczeństwo naszego kraju. (...) To, że w World Trade Center, Madrycie czy Londynie zginęli Polacy, zobowiązuje nas do tego, aby bronić zarówno samej Polski, jak i pośrednio Polaków, którzy przebywają w różnych miejscach Europy i świata. Pytany przez dziennikarzy o perspektywy udziału polskich żołnierzy w misji afgańskiej, minister Aleksander Szczygło powiedział, że na obecnym etapie trudno o prognozy . Nie ma określonego terminu pobytu w Afganistanie, jest określony cel - zmniejszenie zagrożenia terrorystycznego. A ile to będzie trwało, tego chyba nikt rozsądny nie jest w stanie dziś określić - powiedział.
Źródło: MON